Serebral palsi nedir? Doğum öncesinde, doğum sırasında veya doğumdan hemen sonra tıbbi bir problem nedeniyle gelişen, ilerleyici olmayan ancak kalıcı olan beyin hasarıdır. Serebral Palsi, kas kontrolü ve vücut hareketlerinin kaybıyla karakterizedir. Teşhisi doğumdan kısa bir süre sonra konur. Ancak bazen tanı geç dönemde çocukluk çağında da konabilmektedir.

Serebral palsili çocuklarımız söylediğimiz kelimeleri dinlerler ve bazen kendi başlarına sözcükleri kullanmaya başlarlar. Dinleme ve anlama,konuşmadan önce gelir. Baş, yüz, ağız ve dil hareketlerini kontrol etmede güçlük yaşayan çocuklarımız,sözcükleri net olarak söylemede zorluk yaşamaktadır. Bu yüzden serebral Palsili çocuklarımızın eğitiminde alternatif iletişim yöntemlerini kullanıyoruz.

Eğer çocuk konuşmayı öğrenmede güçlük yaşıyorsa, düşüncelerini, ihtiyaçlarını ve hislerini aktarma konusunda diğer yolları kullanmasına teşvik edilir.Parmağı ile veya gözleri ile eşyaları işaret etmek gibi diğer yolları kullanıp kullanmadığını kontrol edilir.Bir şeyler söylemek için özel baş veya el hareketlerini kullanabilir. Çocuğun iletişim kurmaya çalıştığı tüm tepkiler ödül verilerek pekiştirilir. İhtiyaçlarının anlaşılmasını sağlamada daha başarılı hale geldikçe, daha fazla iletişim kurmak isteyecektir ve sözcükleri kullanmaya başlayabilir.

Eğitimlerimiz